Dash Coin Nedir?

Piyasaya ilk olarak XCoin adı ile 18 Ocak 2014 tarihinde giriş yapan, ardından adı belirli topluluklar tarafından Dark Coin olarak belirlenen ve yine adı değiştirilerek Dash Coin olarak anılan kripto para birimidir. Dash Coinin en çok dikkat çeken özelliği ise alt yapısının Bitcoin tabanlı olmasıdır. Dash Coin ile Bitcoin arasında ki benzerliklerin yanı sıra en çok dikkat çeken özelliği para transfer işlemlerinde gizliliğin ön planda ve hat safhada olmasıdır. Bu sebeple Dash Coin hizmete açıldığı ilk iki günden itibaren 1.9 milyon coin üretilmiştir. Gizlilik ve güvenlik tarafından bakıldığında para transfer işlemini gerçekleştiren kişi ve kişilerin sistemlere anonim olarak düşmesi ve kullandıkları borsa dahil bütün bilgilerinin gizli olması dikkat çekiyor.

Dash Coinin kendi kendini finanse edebilen ve yönetebilen iş,birey ve işletmelere Dash Coin ağı üzerinden ödeme yapabiliyor. Merkezi olmayan yönetim ve bütçe sistemi ile Dash Coin, DAO(Decentralizet Autonomus Organizastion) adı verilen otonom kuruluşlar arasında en başarılı ve en büyük örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dash,Masternode teknolojisinin gücünden yararlanılarak geliştirilen, InstantX adını verdikleri yeni ve geliştirilmeye açık bir teknolojiye sahiptir. Para transferi yapan kullanıcılar, sanal cüzdanlarında ki Dash Coinleri istedikleri işleme göre 4 saniye gibi müthiş bir hız ile gerçekleştirebilirler.