Dogecoin nedir?

Kripto para dünyasında adından oldukça fazla söz ettirmeyi başaran Dogecoin, en ilginç sanal para birimlerinden birisidir. Dogecoin bir "Geyik" üzerinden yola çıkılarak küçük bir grup tarafından şaka amaçlı olarak üretilmiştir. Çok kısa bir sürede meşhur olan Dogecoin hızlı ve sık işlem yapabilme yeteneğine sahiptir.

Dogecoin "Doge" yani İngilizce'de "Dog=Köpek" anlamına gelen kelimeden türetilmiş ve bilerek yazım yanlışı yapılarak kullanılmıştır. İnternet tarihinde 2005 yılında Homestar Runner adlı çizgi filminde ilk defa ortaya çıkmıştır. Dilimizde "Caps/Meme" olarak ifade ettiğimiz bir fotoğraf üzerinden üne kavuşan Doge, daha sonralarda adını kripto para birimine vermiştir. 2013 Yılında oldukça ünlü olan Doge Caps'leri daha sonralarında Dogecoin'in ortaya çıkmasına vesili olmuştur.

Dogecoin Billy Markus adlı bir yazılımcı tarafından ortaya çıkartılmıştır ve Litecoin'in bir türevi olarak kabul edilmiştir. İlk başlarda insanların kripto paralara olan ilgisinin artması için üretilen Dogecoin adını bir popüler bir Caps'den alması sebebiyle kısa sürede üne kavuşmuştur. Dogecoin günümüzde internet camiasında genelde bahşiş vermek için kullanılmaktadır. Ancak sıkı olarak yatırım yapan kullanıcılarında tercihidir.