Stellar Lumens Nedir?

Stellar Lumens, ülke sınırları dışarısında ödeme kolaylığı sağlayan blockchain teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş, açık kaynak kodlu bir sanal para birimidir. Stellar Lumens'in arkasında ki ekip, mevcut modellerden daha ucuz, daha hızlı, daha güvenilir ve daha esnek bir yapıya sahiptir. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Stellar Lumens'in görevi az gelişmiş ülkelere para gönderme sürecini basitleştirerek mücadele etmektir. Stellar Lumens'i diğer sanal para birimlerinden ayıran en büyük özelliği doğrudan ağ içerisinde para alışverişi yapabilmesidir. Bunu, kullanıcıların para yatırıp çekebilecekleri, ağdaki güvenilir tarafları kullanarak gerçekleştirir.

Stellar Lumens, para alışverişi için açık kaynaklı olarak geliştirilen bir protokoldür. Sunucular, protokolün bir yazılım uygulamasını çalıştırır ve diğer Stellar sunucularına erişim sağlamak ve iletişim kurmak için İnterneti kullanır ve global bir değerler değişim ağı oluşturur. Stellar, fiat para birimi cinsinden ödemelere izin verir ancak Lumens - XLM adlı kendi sanal para birimine de sahiptir. Geliştiriciler, Stellar ağını kendisinden ayırmak için bu tarz isimler tercih etmişlerdir. Lumens, DDoS saldırılarını ve diğer güvenlik tehditlerine karşı güvenlik tokenleri olarak hizmet vermektedir, çünkü Stellar ağı, fiat para birimlerini aktarmak için kullanıcıların küçük miktarlarda XLM (0.00001) harcamasını gerektirir. Bu şekilde, Lumens piyasaların daha küçük ve daha az likid olduğu döviz çiftlerine yönelik işlemleri kolay ve güvenilir kılmak amacıyla köprü görevi görmektedir.

Stellar Lumens Güvenilir Mi?

2014 Yılında Ripple'daki bir ayrılığın sonucu olarak meydana gelen Stellar, Ripple ile benzer bir biçimde çalışıyor. Stellar da tıpkı Ripple gibi düşük maliyetler ile ülkeler arasında hızlı ve güvenilir bir şekilde para transferini gerçekleştirmeyi hedeflemiştir. Büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen Stellar'ın Bitcoin gibi büyümesini engelleyebilecek iki farklı kritik durum var. Öncelikle Stellar'ın işlemleri yoğun düzeyde Bitcoin ve Ethereum'a dayanıyor. Stellar'ı kullanıma açan bir çok büyük borsa Bitcoin ve Ethereum ile takasına izin veriyor. Sanal para biriminin akıbeti açısından mutlaka Amerikan doları ile daha sıkı bir bağ içerisinde olması gerekiyor, aksi taktirde Bitcoin'de ki düşüş devam ederse bu durumdan Stellar'da zararlı çıkabilir. Bir diğer kritik durum ise Stellar'ın en büyük rakibinin Ripple olması. Her iki sanal para biriminin de teknolojik alt yapısı hemen hemen aynı ve amaçları da benzer hizmetler vermeyi hedefliyor. Kısacası küresel bir ödeme ağı olmayı hedefliyorlar. Stellar Lumens daha çok kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, Ripple ise para kazanma odaklı ve piyasada stratejik pazarlama faaliyetlerine ağırlık veriyor.

Merkezi olmayan yapısı değerlendirildiğinde Stellar'ın 2019'un ilk yarısında 1 dolara ulaşması muhtemel gibi gözüküyor.

Hesap bakiyenizde Stellar Lumens yoksa ve satın almak istiyorsanız bağlantıya tıklamanız yeterlidir.